Jesteśmy grupą projektową uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Nasz projekt społeczny powstał w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”, która jest równocześnie platformą stworzoną przez polski edukacyjny start up społeczny Social Wolves. W ciągu pierwszych dwóch lat działania programu skorzystało z niego 18 tysięcy osób, których działania dotarły do 5 milionów beneficjentów.

Projekt jaki stworzyliśmy – „Przybij łapę” ma na celu uświadomienie dzieci i młodzieży, jak ważna jest pomoc bezdomnym zwierzętom oraz jak można zostać wolontariuszem w schronisku. Nasi beneficjenci dowiedzieli się także, jak jeszcze można pomóc.

Aby to zrobić, stworzyliśmy specjalne bloki warsztatów, które przeprowadzamy wśród uczniów szkół gimnazjalnych, podstawowych oraz dzieci z przedszkoli.

Pierwsze warsztaty odbyły się 18.01.2017r. w Gimnazjum Polsko-Kanadyjskim w Ostrowie Wielkopolskim. W warsztatach wzięło udział 35 osób. Byli to uczniowie klas pierwszych i drugiej. Podczas warsztatów przeprowadzaliśmy prezentacje, w której opowiadaliśmy o tym, jak zostać wolontariuszem w schronisku, jakie są możliwości pomocy oraz jak wygląda praca takiego wolontariusza. Tłumaczyliśmy także jak przebiega proces adopcji. Później uczestnicy warsztatów wykonywali zadanie grupowe, które pomogło im dostrzec zalety bycia wolontariuszem oraz rozwiać obawy z tym związane. Na koniec przeprowadzona została ankieta podsumowująca.

Kolejne warsztaty, tym razem w przedszkolach – odbyły się w ostrowskim przedszkolu „Nasz Domek”. Niedawno udało nam się dotrzeć z naszym projektem aż do Wrocławia, gdzie przeprowadziliśmy blok warsztatów dla dzieci z publicznego przedszkola „Happy Bees” we Wrocławiu. W tych warsztatach wzięło udział ponad 130 dzieci. Podczas warsztatów w przedszkolu dzieci poprzez zabawę uczą się jak można pomóc zwierzakom, i na czym polega idea schroniska.

W sumie w warsztatach przez nas organizowanych wzięło udział 1113 beneficjentów.

Oprócz tego nawiązaliśmy trwałą współpracę z Międzygminnym Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim. Dzięki temu zebraliśmy informacje niezbędne do przygotowania naszej prezentacji oraz na własnym przykładzie przekonaliśmy się na czym polega praca wolontariusza.

Author schronisko

More posts by schronisko